Komu wolno być Grekiem (Dział Zagraniczny Podcast#085)

2

Gość: Dionisios Sturis

Przez dwa wieki niepodległości Grecja chętniej odbierała obywatelstwo, niż je nadawała. Urodzone w kraju i poddane hellenizacji w szkołach dzieci imigrantów mogą liczyć na paszport dopiero od 2015 r., który paradoksalnie jest też momentem, gdy tradycyjną grecką gościnność zaczęła wypierać niechęć do przybyszów.

O zmieniającym się poczuciu greckiej tożsamości opowiada Dionisios Sturis: reporter i autor książki „Zachód słońca na Santorini”.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

2 KOMENTARZE

 1. Fajny Podcast.i poruszony temat
  w odcinku #85.

  Szkoda, że Autor będąc bardzo skrupulatnym i dokładnie przygotuwującym się
  do swoich audycji,

  akurat w tym wypadku
  wspominając o uchodźcach
  z Grecji z lat 50-tych do Polski nie rozwinął wątku głębiej i szczegółowej wskazując na kontekst sytuacji geopolitycznej.

  Dlaczego musieli Oni
  opuścić Grecję w tamtym okresie ?

 2. Nie chciałem wchodzić w ten wątek (opisany zresztą bardzo rozglegle w pierwszej książce mojego gościa), bo nie wnosił za wiele do aktualnej sytuacji w Grecji – dlatego też nie poruszałem takich motywów, jak 200-lecie niepodległości, sprawa zrabowanych marmurów itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here