Co przyniosą miniaturowe reaktory jądrowe (Dział Zagraniczny Podcast#068)

7

Gość: Jakub Wiech

Do 2030 r. Wielka Brytania ma wygasić 6 z 7 działających w tym kraju reaktorów jądrowych. A równocześnie Rolls-Royce zapowiada, że w tym samym czasie uruchomi kilkanaście małych reaktorów modułowych, produkowanych taśmowo w fabryce, które będą mogły być składane jak klocki Lego.

O zmianach, jakie w sektorze energetycznym ma przynieść ta coraz głośniejsza technologia, opowiada Jakub Wiech z portalu Energetyka24.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

7 KOMENTARZE

 1. Dharro: Masz rację, elektrowni jest 7, za to reaktorów 15, źle się wyraziłem. Pzdr

 2. Szkoda, że nie zaprosiłeś bardziej kompetentnej osoby do tej rozmowy. Pan Wiech od dawna porusza się po granicy trafnych spostrzeżeń i teorii spiskowych – jako osobie zajmującej się tematyką energetyki zawodowo ciężko mi się go słucha.

 3. Pawle,

  Jest to wpis stawiający w bardzo złym świetle czyjeś kompetencje zawodowe – jeżeli chcesz czynić takie zarzuty, to prosiłbym, żebyś robił to pod nazwiskiem, bo w innym wypadku jest to po prostu nieuczciwe.

  Ponadto, nie mam wrażenia, że w tym odcinku z ust mojego rozmówcy padły jakiekolwiek teorie spiskowe.

  Pzdr

 4. Clue składowaniu odpadów radioaktywnych jest czas – odrzuca nas opcja tego że składowiska trzeba planować na tysiące lat do przodu (super referencja: Into Eternity, dokument o takim składowisku, https://www.imdb.com/title/tt1194612/).

  Jednak nie ma czego się obawiać. Ekstrapolując postęp technologiczny, albo za 100 lat będziemy recyclować odpady w lepszych wirówkach, albo – w gorszym wypadku – wyślemy wszystko w kosmos, wycelowane w słońce.

 5. W ogóle wysyłanie odpadów poza Ziemią jest tematem, który już kilka razy gdzieś mi się przewinął – może to pomysł na osobny odcinek, pomyślę nad tym w wolnej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here