Gościni: Karolina Bednarz
Emocje japońskich internautów rozgrzała reklama na YouTube, której bohaterki nie wpisują się w stereotyp typowego mieszkańca kraju. Dlaczego tak silne jest w nim przeświadczenie, że prawdziwy Japończyk nie może mieć mieszanego pochodzenia, choć w przestrzeni publicznej jest coraz więcej takich osób, na czele z najwybitniejszą postacią japońskiego sportu, czarnoskórą Naomi Osaką?
O etnicznej homogeniczności Japonii opowiada Karolina Bednarz: założycielka księgarni i wydawnictwa Tajfuny, specjalizujących się w literaturze azjatyckiej, oraz prowadząca podcast Tajfunowe Przypisy.
Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.
Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny
Odcinek ciekawy, ale co oznacza gościni i burmistrzyni? Nie róbmy sobie jaj, to jest kaleczenie naszego pięknego języka.
Nie jest to kaleczenie, lecz parytetyzacja języka.
Hehehe, cały odcinek jest o tym, do czego prowadzi pierdolec na punkcie czystości języka i innych pokrewnych rzeczy. A zamiast oglądania serialu „Szogun” jako wstęp do historii Japonii polecam https://www.youtube.com/watch?v=Mh5LY4Mz15o
Mnie bardzo cieszy gościni. Feminatywy są ważne. Dziękuję, że się pojawiają 🙂
Feminatywy zostały upowszechnione w języku polskim w okresie międzywojennym. To, że za PRL-u zastąpiono je partyjną nowomową, nie oznacza, że trzy dekady po upadku tego systemu musimy dalej kaleczyć polszczyznę.
Frater Pei:
Bardzo ciekawy kanał, co prawda 9 godzin nie znajdę, ale szanuję realizację. 😀
Pzdr
Ciekawi mnie jak w tak systemowo zakotwiczonej dyskryminacji jest rozwiązana sprawa honorowego krwiodawstwa? Od halfów nie biorą, bo i tak nie będzie chętnych do transfuzji?
@Dział Zagraniczny to 9 minut, a nie 9 godzin 🙂
Monika:
Racja, coś mi się pomyliło. 😉
Łukasz:
Nie wydaje mi się, żeby uprzedzenia w jakiś sposób wpływały na pobieranie krwi, nigdy o takiej sytuacji nie słyszałem.
Arcy ciekawy temat. Nie miałam nawet pojęcia że tak to wygląda w Japonii…
Bardzo ciekawy odcinek. Przydałoby się więcej o samej Japonii ale także o Korei bo to bardzo ciekawe kraje.