Czy Japończyk może mieć inny kolor skóry (Dział Zagraniczny Podcast#062)

10

Gościni: Karolina Bednarz

Emocje japońskich internautów rozgrzała reklama na YouTube, której bohaterki nie wpisują się w stereotyp typowego mieszkańca kraju. Dlaczego tak silne jest w nim przeświadczenie, że prawdziwy Japończyk nie może mieć mieszanego pochodzenia, choć w przestrzeni publicznej jest coraz więcej takich osób, na czele z najwybitniejszą postacią japońskiego sportu, czarnoskórą Naomi Osaką?

O etnicznej homogeniczności Japonii opowiada Karolina Bednarz: założycielka księgarni i wydawnictwa Tajfuny, specjalizujących się w literaturze azjatyckiej, oraz prowadząca podcast Tajfunowe Przypisy.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

10 KOMENTARZE

 1. Odcinek ciekawy, ale co oznacza gościni i burmistrzyni? Nie róbmy sobie jaj, to jest kaleczenie naszego pięknego języka.

 2. Feminatywy zostały upowszechnione w języku polskim w okresie międzywojennym. To, że za PRL-u zastąpiono je partyjną nowomową, nie oznacza, że trzy dekady po upadku tego systemu musimy dalej kaleczyć polszczyznę.

  Frater Pei:

  Bardzo ciekawy kanał, co prawda 9 godzin nie znajdę, ale szanuję realizację. 😀

  Pzdr

 3. Ciekawi mnie jak w tak systemowo zakotwiczonej dyskryminacji jest rozwiązana sprawa honorowego krwiodawstwa? Od halfów nie biorą, bo i tak nie będzie chętnych do transfuzji?

 4. Monika:

  Racja, coś mi się pomyliło. 😉

  Łukasz:

  Nie wydaje mi się, żeby uprzedzenia w jakiś sposób wpływały na pobieranie krwi, nigdy o takiej sytuacji nie słyszałem.

 5. Arcy ciekawy temat. Nie miałam nawet pojęcia że tak to wygląda w Japonii…

 6. Bardzo ciekawy odcinek. Przydałoby się więcej o samej Japonii ale także o Korei bo to bardzo ciekawe kraje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here