Dlaczego Hiszpania ułatwi aborcję (Dział Zagraniczny Podcast – Odcinek Solowy#014)

25

W tym samym czasie, gdy Polska zaostrza ustawę antyaborcyjną, Hiszpania zamierza ją zliberalizować i pozwolić nastolatkom na przerywanie ciąży bez zgody rodziców. Choć dziś oba państwa stoją na przeciwnych krańcach ideologicznego spektrum, to doświadczenia Madrytu pokazują, że być może za kilka lat Warszawa podąży jego śladem.

W nagraniu wykorzystałem fragment utworu: John Williams – The Imperial March

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

25 KOMENTARZE

 1. @Andy – więc obiektywnie, nalezy uznać pewne działania (np. rezimu) czy pewne poglądy (np. te, które pozbawiają innych wolności wyboru) za szkodliwe G i kazać im… Czym prędzej się wybierać.

  Precz z fałszywym symetryzmem!

 2. @Andy chyba pierwszy raz słuchasz tego podcastu – np. w odcinku o ruchu feministycznym w Ameryce Łacińskiej autor raczej nie ukrywa swojej satysfakcji dla niego.

 3. Swietene pytanie Aleks ! – A do autora mam sugestie takie jednoznaczne lewackie poglądy jak w częsci 3 podcastu warto było by ubarwić oceną tego jak Hiszpania sobie radzi w wyniku rządów socjalistów, podemosow i reszty . Na przykładzie Covida możę być ale też innych

 4. Bardzo ciekawy odcinek! Nie miałam pojęcia jak wyglądały przemiany kulturowe w Hiszpanii. Ogromne dzięki!

 5. Świetny odcinek. Dodatkowo ważny z powodu sytuacji, która u nas się dzieje. Tylko czy obecni rządzący i kler (choćby na podstawie tego, co wydarzyło się w Hiszpanii) weźmie pod uwagę, do czego może doprowadzić ich cynizm i ograniczanie praw człowieka.

 6. @Aleks nie wiem, może takie banały jak koniec z hipokryzja i utrudnianiem życia ludziom. Jak wprowadzisz zakaz rozwodow, to ludzie i tak będą od siebie odchodzić. Jak wprowadzisz zakaz aborcji, to powstanie podziemie aborcyjne, albo wyjazd za granicę. Jedyne co takim prawem zrobisz, to utrudjisz innym życie, ewentualnie zablokujesz coś biednym, których nie będzie stać na jakieś rozwiązanie. I tyle.

 7. Słucham od dawna. Od dawna nie było czuć takiej stronniczości wypowiedzi. Pamiętajmy, to co wyróżnia kanał, to informacje, a nie opinie na temat informacji. Opinie mam w TVN24 i TVP Info.
  Opieranie się na tym, że jakieś decyzje mają duże popracie społeczne, bywa zdradliwe. Nasz rząd zdobył bardzo duże poparcie.
  Pomijając powyższe, super kanał. Podejrzewam, że Polska może iść ścieżką Hiszpańską, sądząc po liczbie wyszukań słowa „apostazja” w Google.
  Tak trzymać, z dala od lewej i prawej bandy 🙂

 8. Super odcinek. Co do „stronniczości” zarzucanej przez niektóre osoby komentujące: dążenia do obiektywizmu można wymagać od programów informacyjnych, a ten podcast ma formę bardziej eseistyczną. Nie ma nic złego w ujawnianiu własnych poglądów, a jeśli ich treścią tych poglądów jest obrona podstawowych praw człowieka, jest to wręcz dziennikarska powinność.

 9. Pytanie, czy u nich też całą drugą stronę wrzuca się do jednego wora, przylepia etykietkę i pojechane? Skoro tak, to pytanie co jeszcze autor pokazał w sposób równie mocno subiektywny? Nie tylko PIS traci na radykalizacji.

 10. Ludzie nie znają pojęcia paradoksu tolerancji, stąd zdziwienie, że osoby bardzo tolerancyjne na pewnym poziomie nie mogą dłużej tolerować nietolerancji. Nie wiem też z czego wynika podejście, ze jeśli ktoś jest po prostu otwarty i liberalny – dostaje łatkę lewaka. Gdy byłam nastolatką uczono mnie, że lewica I prawica przedstawia głównie stosunek do gospodarki. Teraz, w XXI wieku, te rozróżnienia są nadawane jedynie do zroznicowania spraw obyczajowych.. chocbys był gospodarczo na prawo, ale jesteś pro choice, ateistą i szanujesz seksualność innych- jesteś ‚lewakiem’, ‚niemcem’, ‚komunistą’, ‚neomarksista’, etc. (Ps. Łatka Niemca jest dla mnie totalnie spoko :)). Anyways, Twój podcast jest niesamowity i bardzo dziękuję Ci za umilanie mojego czasu. Pozdrawiam serdecznie!

 11. Aborcja to jednak zabijanie. Musimy sobie powiedzieć, jak daleko ma to zajść. Rozumiem, że jak ulegniemy wypadkowi i staniemy się rośliną to oczywiście do piachu, no może jakieś podroby się komuś jeszcze przydadzą. Inni niepełnosprawni w ogóle się nie urodzą, a może warto – podroby? Starzy niedołężni do piachu (już działa w Holandii, Belgii). Co z emerytami? Nie pracują a chcą pieniędzy. No to jak już tak poprawimy ten nasz nowy wspaniały świat to zostanie nam tylko problem brzydkich kobiet…

 12. Jako epilog warto dodać, iż Rita Hayworth została pochowana zgodnie z obrządkiem katolickim.

  Pozdrawiam autora, bardzo lubię ten podcast, a szczególnie odcinki solowe.

  Nikt nie jest obiektywny, ważne aby starać się być rzetelnym, a autor do tego dąży.

 13. Super podcast. Mieszkam w Hiszpanii od paru ładnych lat i po prostu życie tutaj jest łatwiejsze prawie w kazdym aspekcie.

 14. To był świetny odcinek! Czy szykuje się może jakiś o ostatnich protestach w związku z reformą edukacji? Dostałam od kogoś artykuł po polsku z informacją, że protesty wynikają głównie (nie jedynie, ale na ten aspekt położony był chyba największy nacisk) ze sprzeciwu przeciwko wprowadzeniu edukacji seksualnej. Poszperałam i popytałam – wygląda na to, że owszem, niektórzy (np. Vox) mają problem właśnie z tym, ale chyba ogólnie rzecz biorąc większy problem jest z dopuszczeniem lekcji w językach innych niż hiszpański i z defundacją szkół concertados. Chętnie posłuchałabym na ten temat kogoś, kto się orientuje (tj. i o problemie z ciągłymi reformami edukacyjnymi, i o tym, jak wygląda lub nie wygląda edukacja seksualna w Hiszpanii 🙂 ). Przy okazji – dzięki też za odcinek o Macau vs Hongkong. Dr Jacoby to mój dawny wykładowca 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here