Dokąd Armenię prowadzi lider o wielkim ego (Dział Zagraniczny Podcast#044)

10

Gość: Ewa Polak

Przez trzy dekady niepodległości, Armenia była prywatną własnością zblatowanych z rządem oligarchów. Niespodziewanie dla wszystkich, ten układ został półtora roku temu obalony w pokojowej rewolucji. Ale co zmieniło się w kraju od tamtej pory, a co wydaje się być niezmienne bez względu na to, który lider akurat stoi na czele rządu?

O ormiańskich nadziejach i rzeczywistości opowiada Ewa Polak, analityczka i antropolożka polityki krajów byłego ZSRR.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

10 KOMENTARZE

 1. Rewelacja. Wspaniale opowiedziane. Pani Polak ma ogromną wiedzę – chylę czoło, ale też niezwykle ciekawie opowiada. Ten podcast wybrałam, bo byłam ciekawa zmian zachodzących w tej części świata. Na Pana stronę trafiłam dzięki moim dzieciom, które słuchają/czytają już od dłuższego czasu regularnie. Ja słucham od niedawna (wybieram losowo temat, przerobiłam dopiero kilka), zawsze z zainteresowaniem, a po wysłuchaniu – z wielkim zadowoleniem opowiadam innym. Żaden podcast mnie nie zawiódł. Wszystkie przygotowane i opowiedziane perfekcyjnie. Powodzenia!

 2. Dziękuję bardzo i proszę w takim razie koniecznie pozdrowić ode mnie dzieci!

 3. Zaskoczyło mnie, że w półtoragodzinnej rozmowie, wielokrotnie zahaczającej o Górski Karabach, nie padła ani razu nazwa Artsach – czy ona po prostu nie funkcjonuje w polskojęzycznym użyciu, czy też ma może jakiś ładunek polityczny i jest jakiś poważny powód, by jej unikać?

  I nie wiem, czy się nie przesłyszałem, ale padło chyba, że w Zgromadzeniu Narodowym Armenii jest 105 miejsc, tymczasem polska i ormiańska Wikipedia mówi o 131, angielska o 132, a na http://www.parliament.am/deputies.php?lang=eng numerki lecą do 132 (ale może są między nimi przerwy)… Kto ma rację?!

 4. Co do liczby, to być może to przejęzyczenie, nie pamiętam tego fragmentu. Jeżeli chodzi o nazwę, to po prostu w Polsce praktycznie ona nie funkcjonuje, przeciętny słuchacz na słowo „Artsach” nie ma żadnych skojarzeń, a z kolei „Górski Karabach” miał już szansę słyszeć.

  Pzdr

 5. Fantastyczny odcinek! Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i talentu oratorskiego pani Polak.
  Dział Zagraniczny jak zwykle na najwyższym poziomie, chapeau bas!

 6. Tak, Ewa potrafi bardzo przejrzyście wyłożyć skomplikowane sprawy, cieszę się, że mogła gościć w tym podcaście.

  Pzdr

 7. Przesłuchałem dopiero dzisiaj, wiedząc już do czego dojdzie w tak często wspominany podczas odcinka Górskim Karabachu. Świetny materiał! Czy istnieje szansa żeby wrócić jeszcze do tej rozmowy z panią Polak jak już konflikt się zakończy, a przynajmniej się uspokoi?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Patryk

 8. Tak, ale Ewa nie mieszka w Polsce, więc dopiero przy okazji odwiedzin w kraju.

  Pzdr

 9. Bardzo, bardzo profesjonalny materiał. Przychylam się do prośby o kontynuację tematu. Jaka jest reakcja Ormian na niekorzystny dla nich rozejm? Co z uchodźcami z Artsachu? Niewiele mówi się też u nas o najnowszych protestach przeciw Paszinianowi (słyszałam wersję o opłacaniu protestujących przez.. no właśnie, i tu kolejne teorie spiskowe kto i za co płaci.., jak to w Hayastanie..). Czekam na więcej i pozdrawiam serdecznie.

 10. Na pewno będę chciał jeszcze z Ewą porozmawiać na temat późniejszych wydarzeń, ale to dopiero za dłuższy czas.

  Pzdr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here