Czemu nastolatki słuchające Black Sabbath założyły jeden z najbrutalniejszych gangów Ameryki Łacińskiej (Dział Zagraniczny Podcast – Odcinek Specjalny#006)

8

Salwador, od lat na podium najniebezpieczniejszych państw świata, po raz kolejny próbuje rozprawić się z odpowiedzialnymi za tę sytuację krwawymi gangami. Choć na czele kraju stoi nowy prezydent, to sięga po starą politykę twardej ręki – mimo, że gdy próbowano jej ostatnim razem, to w walkach ginął średnio jeden człowiek na godzinę. Przemoc na taką skalę stosuje dziś ekipa, która pierwotnie powstała tylko dlatego, że grupa nastolatków ubierała się inaczej niż ich rówieśnicy i miała inny gust muzyczny.

Z powodu popieranej przeze mnie całym sercem akcji #Zostańwdomu i wyczerpania nagranych zawczasu rozmów, następne kilka odcinków podcastu będzie miało inną formę niż dotychczasowa – wyjątkowo będę występował przed mikrofonem solo, a do wywiadów z gośćmi powrócę, gdy tylko sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie. Co, mam nadzieję, nastąpi jak najszybciej.

W odcinku wykorzystałem sampel z utworu:

Black Sabbath – Symptom of the Universe

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

8 KOMENTARZE

 1. Dzięki za ciekawy odcinek. Czy ten brazylijski gangster czytający jeśli dobrze pamiętam francuskich klasyków w oryginale z Comando Vermelho dostanie własny odcinek tak jak El Mencho?
  Jeśli nie to proszę o przypomnienie nazwiska to sobie wygogluje.
  O innym charyzmatycznym gangsterze z Rio czytałem już w ”Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio” i szukam więcej.

 2. Doskonała robota. Na podcast trafiłem ledwie dwa miesiące temu, ale w każdej wolnej chwili nadrabiam poprzednie odcinki i żaden nie schodzi poniżej określonego poziomu. Pomijając kwestie edukacyjne przyjemnie się słucha ze względu na liczne anegdoty, zajmujący język jakim autor opisuje wydarzenia oraz fakt braku alternatywy dla wiedzy (i jej zakresu) jaką przekazuje – w innych mediach. Trzymam kciuki i dziękuję.

 3. Maciek, a czy jest szansa, żebyś w klimacie rewolucyjnym zmontował coś o rewolucji goździków? To już nie Ameryka Łacińska, ale wiem, że falasz i jesteś na bieżąco. W Polsce jest niewiele materiałów o Salazarze, a jeśli są to dość niskiej jakości.

 4. Mike:

  Na razie chciałbym jednak odpocząć od przestępczości, poświęciłem jej już 3 z 7 odcinków, w tym jeden brazylijski. Co do gangstera, to Marcola, który przewodzi Primeiro Comando da Capital, a nie Comando Vermelho (którym jednakże PCC się początkowo inspirowało, stąd nazwa) i jest z São Paulo, a nie z Rio. Przestępca, o którym czytałeś książkę to Nem – on faktycznie był z CV.

  aaa:

  Dziękuję!

  Tomek:

  Z założenia nie zajmuję się na DZ Europą, a więc również nie Portugalią. Ostatnio zastanawiam się, czy tego nie zmienić, ale jeżeli nawet, to nie chciałbym robić odcinków historycznych – po powtórnym przesłuchaniu tych, które już zrobiłem, widzę że właśnie w tym o Nikaragui poświęciłem zbyt wiele miejsca przeszłości, a zbyt mało teraźniejszości.

  Pzdr!

 5. Jak dla mnie odcinek o Ortedze, zaraz za Peru i Portoryko był najciekawszy. W takim razie wyczekuję Europy jak tematy łacińskie się skończą. Świetna robota!;)

 6. Panie Macieju, jakkolwiek nowa formuła odcinków jest świetna, to jednak cały czas nasuwa mi się pytanie, które strasznie mnie nurtuje. Mianowicie – dlaczego nie przeprowadza Pan wywiadów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej? Czy chodzi o bezpośredniość? Kwestie techniczne? Fajnie by było znowu usłyszeć jakiś wywiad z ciekawym człowiekiem:) Oczywiście obok, a nie zamiast odcinków specjalnych.

 7. Świetny materiał! Ale chciałabym przypomnieć, że na długo przed Bukele za pomocą Twittera (który był wtedy w powijakach) rządził też Chavez 😀 Dla Bukele jest to pewnie dużo bardziej naturalny sposób autopromocji.

 8. Adam Mikolka:

  Trochę techniczne, bo większość potencjalnych gości ma jednak mikrofony wbudowane w laptopy i to zwyczajnie źle brzmi, ale jednak powodem podstawowym jest to, że rozmowa na żywo ma znacznie lepszy feel. Również chciałbym już z kimś porozmawiać, a nie tylko samemu sapać nad mikrofonem. 😉

  katharienne:

  Ale Chavez jednak robił w serwisie swoją propagandę, a Bukele faktycznie zarządza państwem przez Twittera. Oczywiście w znacznym stopniu symbolicznie, ale jednak jego interakcje z ministrami w tym medium są kuriozalne.

  Pzdr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here