Jak z traumą radzą sobie tysiące Bośniaczek zgwałconych podczas wojny domowej (Dział Zagraniczny Podcast#021)

5

Gość: Sylwana Dimtchev

Literacką nagrodę Nobla poza Olgą Tokarczuk dostał też w tym roku Peter Handke. Ten drugi werdykt budzi spore kontrowersje, bo austriacki pisarz słoweńskiego pochodzenia podważa drobiazgowo udokumentowane zbrodnie popełnianie podczas wojen w byłej Jugosławii. Przemawiał też na pogrzebie byłego serbskiego prezydenta Slobodana Miloševića, który zmarł w haskim areszcie oczekując na proces przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, między innymi w związku z wydarzeniami w Bośni.

W przyszłym roku minie ćwierć wieku od ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie Serbowie zamordowali 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. Ich śmierć jest dobrze upamiętniona, ale mniej mówi się o innych ofiarach tamtej zbrodni: kobietach. Masowo gwałcone, zmuszane do rodzenia dzieci powstałych z tej przemocy, do dziś borykają się z nieprzepracowaną traumą i brakiem sprawiedliwości.

O cierpieniach zgwałconych kobiet w Bośni i Hercegowinie opowiada Sylwana Dimtchev: popularyzatorka wiedzy o islamie, autorka bloga Zwykły Zeszyt.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

5 KOMENTARZE

  1. Nie ty jedna, dostaję dużo takich wiadomości. To bardzo bolesny temat.

  2. Ja prawie tak samo. Cieszę się bardzo, że w końcu tu trafiłam. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że takiego miejsca w sieci szukałam.

  3. Mnie walnęło to w twarz jak w Mostarze potrzebowałam kiedyś szybko dużo szmat ( zalanie auta) i pobiegłam do meczetu a tam mi mówią szmat nie mamy ale tu w kartonach takie ulotki leżą niepotrzebne- bierz ile chcesz. A to było .. „ ako si dozivela silovanje preko rata prijavi se”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here