Jak z traumą radzą sobie tysiące Bośniaczek zgwałconych podczas wojny domowej (Dział Zagraniczny Podcast#021)

8

Gość: Sylwana Dimtchev

Literacką nagrodę Nobla poza Olgą Tokarczuk dostał też w tym roku Peter Handke. Ten drugi werdykt budzi spore kontrowersje, bo austriacki pisarz słoweńskiego pochodzenia podważa drobiazgowo udokumentowane zbrodnie popełnianie podczas wojen w byłej Jugosławii. Przemawiał też na pogrzebie byłego serbskiego prezydenta Slobodana Miloševića, który zmarł w haskim areszcie oczekując na proces przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, między innymi w związku z wydarzeniami w Bośni.

W przyszłym roku minie ćwierć wieku od ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie Serbowie zamordowali 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. Ich śmierć jest dobrze upamiętniona, ale mniej mówi się o innych ofiarach tamtej zbrodni: kobietach. Masowo gwałcone, zmuszane do rodzenia dzieci powstałych z tej przemocy, do dziś borykają się z nieprzepracowaną traumą i brakiem sprawiedliwości.

O cierpieniach zgwałconych kobiet w Bośni i Hercegowinie opowiada Sylwana Dimtchev: popularyzatorka wiedzy o islamie, autorka bloga Zwykły Zeszyt.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

8 KOMENTARZE

  1. Nie ty jedna, dostaję dużo takich wiadomości. To bardzo bolesny temat.

  2. Ja prawie tak samo. Cieszę się bardzo, że w końcu tu trafiłam. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że takiego miejsca w sieci szukałam.

  3. Mnie walnęło to w twarz jak w Mostarze potrzebowałam kiedyś szybko dużo szmat ( zalanie auta) i pobiegłam do meczetu a tam mi mówią szmat nie mamy ale tu w kartonach takie ulotki leżą niepotrzebne- bierz ile chcesz. A to było .. „ ako si dozivela silovanje preko rata prijavi se”.

  4. Ciekawe, że Aida, głośny obecnie film tej samej reżyserki zdaje się sugerować, że mężczyźni pojechali na smierć a kobiety do domów. Tym bardziej, że obraz promowany jest jako przedstawienie wydarzeń oczami kobiety, ale tak jakby jedyną tragedią, która spotkała kobiety była utrata bliskich. Szkoda, bo to ogólnie bardzo dobry film.

  5. Podcast z 2019 roku ale natrafiłam niedawno… Słuchałam na raty, choć już kilka książek na ten temat czytałam. Pracowałam z ludźmi z Bałkanów: Chorwacja, Słowenia, Bośnia – prawdą jest, że jednego dnia wszyscy siedzieli razem, jedli kolację, śmiali się a drugiego dnia chętnie by się pozabijali… Mówi się o wojnie i tych którzy w niej uczestniczyli, ale sama wojna ma także przełożenie na kolejne pokolenie i miałam okazję przyjrzeć się temu z bliska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here