Czemu wciąż okalecza się żeńskie narządy płciowe (Dział Zagraniczny Podcast#065)

5

Gościni: Magdalena Pinker

W styczniu Egipt zaostrzył kary za usuwanie łechtaczki: dopuszczającym się takiego zabiegu grozi teraz do 20 lat więzienia. Choć jest to już kolejna próba wyeliminowania tej praktyki, to według statystyk wciąż poddawanych jest jej niemal 90% miejscowych dziewczynek.

O przyczynach trwania tej zbrodni opowiada dr. Magdalena Pinker z Katedry Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego UW.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

5 KOMENTARZE

 1. To chyba najsmutniejszy odcinek jakiego wysłuchałam. Trudno pohamować łzy słuchając. Same statystyki są również przerażające! nie spodziewałam się, że to jest zjawisko tak powszechne – myślałam, że raczej wygasające dotyczące kilku % kobiet [wciąż ogromna zbrodnia i tragedia]. Przerażające 🙁
  ps. jestem nieustannie pod wrażeniem jak dba Pan o poprawność wypowiedzi i budowanie poprawnych konotacji – czy to przez używanie żeńskich form czy tak jak w tym odcinku, poprawne nazywanie części ciała – jako kobieta, bardzo to doceniam i dziękuję 🙂

 2. Łzy cisną się do oczu słuchając tego… Nie chce się wierzyć, że w 21-wieku takie coś jeszcze ma prawo bytu. Za każdym razem gdy o tym słyszę to to zadaję sobie pytanie gdzie są różne organizacje…

 3. Tragiczna historia, i zdecydowanie poważny problem z którym należy walczyć.
  Zwróciły jednak moją uwagę fakt protekcjonalnego traktowania obrzezania mężczyzn, które z jakiegoś powodu potraktowane było jakby ulgowo, a w moim odczuciu nie dość że jest równie obrzydliwe, to jest ono znacznie bardziej powszechne.

 4. Na pewno nie było to moją intencją (i jak sądzę, również nie mojej gościni) – tematem audycji jest okaleczanie kobiet, dlatego na tym się skupiliśmy.

  Co do obrzezania małych chłopców, to muszę jednak zaznaczyć, że chociaż jestem osobiście przeciwny tej praktyce i uważam, że nie powinno się jej praktykować, to na szczęście nie jest ona w swoich skutkach tak destrukcyjna jak okaleczanie dziewczynek – pomijam już tu najbardziej ekstremalny typ III, ale również popularniejsza klitoridektomia (czyli usunięcie części łechtaczki) powoduje skutki, do których obrzezaniu chłopców jest (na szczęście) bardzo daleko.

  Pozdrawiam

 5. Szanowni Państwo,

  Obrzezania męskiego do kobiecego nie da się porównać, ponieważ to jest jak porównanie wycięcia migdałów do wycięcia języka.

  Obrzezanie mężczyzn w nawiązaniu do WHO, w 60 % zmniejsza ryzyko zakażenia HIV/AIDS oraz chorobami wenerycznymi https://cordis.europa.eu/article/id/25994-circumcision-could-save-millions-from-hivaids-death/pl – Warto zauważyć, iż najmniejszy odsetek wirusa HIV/AIDS w Afryce jest na północy kontynentu gdzie ilość obrzezań sięga prawie 100 % a najmniejszy na południu. Przesyłam pomocną mapkę https://en.wikipedia.org/wiki/Prevalence_of_circumcision#/media/File:Global_Map_of_Male_Circumcision_Prevalence_by_Country.svg

  W przypadku zakazania męskiego obrzezania w pierwszej kolejności należało by zapytać samych zainteresowanych, którzy w większości są wręcz z tego dumni.

  P.S Znajome Polki w związkach z mężczyznami z krajów arabskich i afrykańskich potwierdzają!

  Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here