Czy Japończyk może mieć inny kolor skóry (Dział Zagraniczny Podcast#062)

12

Gościni: Karolina Bednarz

Emocje japońskich internautów rozgrzała reklama na YouTube, której bohaterki nie wpisują się w stereotyp typowego mieszkańca kraju. Dlaczego tak silne jest w nim przeświadczenie, że prawdziwy Japończyk nie może mieć mieszanego pochodzenia, choć w przestrzeni publicznej jest coraz więcej takich osób, na czele z najwybitniejszą postacią japońskiego sportu, czarnoskórą Naomi Osaką?

O etnicznej homogeniczności Japonii opowiada Karolina Bednarz: założycielka księgarni i wydawnictwa Tajfuny, specjalizujących się w literaturze azjatyckiej, oraz prowadząca podcast Tajfunowe Przypisy.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

12 KOMENTARZE

 1. Odcinek ciekawy, ale co oznacza gościni i burmistrzyni? Nie róbmy sobie jaj, to jest kaleczenie naszego pięknego języka.

 2. Feminatywy zostały upowszechnione w języku polskim w okresie międzywojennym. To, że za PRL-u zastąpiono je partyjną nowomową, nie oznacza, że trzy dekady po upadku tego systemu musimy dalej kaleczyć polszczyznę.

  Frater Pei:

  Bardzo ciekawy kanał, co prawda 9 godzin nie znajdę, ale szanuję realizację. 😀

  Pzdr

 3. Ciekawi mnie jak w tak systemowo zakotwiczonej dyskryminacji jest rozwiązana sprawa honorowego krwiodawstwa? Od halfów nie biorą, bo i tak nie będzie chętnych do transfuzji?

 4. Monika:

  Racja, coś mi się pomyliło. 😉

  Łukasz:

  Nie wydaje mi się, żeby uprzedzenia w jakiś sposób wpływały na pobieranie krwi, nigdy o takiej sytuacji nie słyszałem.

 5. Arcy ciekawy temat. Nie miałam nawet pojęcia że tak to wygląda w Japonii…

 6. Bardzo ciekawy odcinek. Przydałoby się więcej o samej Japonii ale także o Korei bo to bardzo ciekawe kraje.

 7. Wiedziałem, że Japończycy (oraz generalnie Azjaci) mają fiksacje na temat jasnej skóry. Ale, że takie jaja odchodzą w lokalnych tabloidach stosujących mowę nienawiści, to nie wiedziałem. Miejmy nadzieję, że się to zmieni…. ale jak Pani Karolina trafnie zauważa, nie należy się mamić jakimś optymizmem.

 8. Pierwszy komentarz, obnażający ignorancję jego autora i trzeci, trafnie punktujacy dodatkowo błędy w logice to cenna wymiana zdań pod odcinkiem o tej tematyce. Wystrzegajmy się takiego właśnie pierdolca na naszym podwórku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here