Co się dzieje w czeskim filmie (Dział Zagraniczny Podcast#048)

5

Gość: Mikołaj Góralik

W czasie pandemii Czechy jako pierwsze na kontynencie otworzyły swoje studia filmowe, specjalnie dla zagranicznych ekip, które od kilkunastu lat regularnie zwożą do Pragi największe gwiazdy Hollywood. Choć te produkcje zna cały świat, to już powstające w ich cieniu działa lokalnych twórców raczej nie wybijają się zagranicą. Co oglądają nasi południowy sąsiedzi i skąd wzięło się określenie „czeski film”?

O „słowiańskim Hollywoodzie” opowiada dr Mikołaj Góralik: filmoznawca i autor bloga Praski Łącznik.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

5 KOMENTARZE

 1. Nowe intro na plus. Mi się niestety najlepiej słucha odcinków solowych. Zacząłem słuchać od niedawna, ale z odcinkow z gośćmi podobał mi się jedynie ten o kosmosie. Reszta bardzo nudziła.

 2. Szanowny Autorze,
  Weź proszę pod uwagę możliwość znacznego zwiększenia głośności Twoich podcastów przy masteringu. Nie ma nic lepszego niż Twoja audycja puszczona w długiej trasie samochodem, jednak aby cokolwiek usłyszeć głośność telefonu i systemu audio w aucie musi być ustawiona na dość wysokim poziomie a wtedy automatycznie instrukcje nawigacji jak i ostrzeżenia Yanosika stają się dużo głośniejsze, wręcz nieprzyjemne dla uszu. Mam za sobą już parę tysięcy kilometrów przejechanych z Twoimi podcastami i liczę na więcej!

 3. Ja tylko, nawiązując do jednego z wcześniejszych komentarzy, chciałam napisać, że nie uważam, żeby „reszta nudziła”. Jak w życiu, niektórzy mówią ciekawiej czy z większą charyzmą, inni z trochę mniejszą, ale każda z nich ma coś ciekawego do powiedzenia. A odcinki solowe też mi się bardzo podobały, ale wyobrażam sobie, że przygotowanie jednego takiego odcinka wymaga o wiele więcej pracy i czasu, więc wcale się nie dziwię, że będą się pojawiały tylko rzadziej. Pozdrawiam i oczywiście wielki szacunek za to, że poruszasz takie tematy. Wsród moich znajomych grono Twoich słuchaczy stale się powiększa 🙂

 4. Odpiszę zbiorowo:

  1. Z głośnością powinno być już chyba ok. Jeżeli nie, to będę poprawiał dalej.

  2. Odcinki solowe faktycznie wymagają znacznie więcej pracy, ale podstawową formą tego podcastu jest wywiad nie z powodu ilości czasu, tylko dlatego, że chcę szerzyć wiedzę o krajach/zdarzeniach, o których inne osoby wiedzą znacznie więcej ode mnie, dlatego zawsze będzie tu więcej rozmów, niż materiałów jednoosobowych.

  Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here