Kiedy turystyka przekracza etyczne granice (Dział Zagraniczny Podcast#038)

5

Gość: Tomek Michniewicz

Według badania Chińskiej Agencji Turystycznej, najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem w tym kraju jest obecnie Wuhan, gdzie zaczęła się pandemia koronawirusa. Podróżowanie w miejsca naznaczone śmiercią i cierpieniem mają swoją nazwę: dark tourism. Na przeciwległym krańcu jest wolonturystyka, czyli wakacje połączone z pracą humanitarną. Choć oba trendy wydają się ze sobą sprzeczne, to wyrastają z tej samej potrzeby i w równym stopniu przekraczają granice etyczne.

O turystyce jako sprzedawaniu marzeń dla naiwnych opowiada Tomek Michniewicz: reporter, autor książki „Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie”.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

5 KOMENTARZE

 1. Fantastycznie się Was słuchało. Pomimo, że jestem na bieżąco z książkami Tomka Michniewicza, wyniosłam z tej rozmowy nowe przemyślenia. Na pewno jeszcze będę tu wpadać. Polskiego czytelnika to interesuje 😉

 2. To Dean MacCannell „The Tourist: A New Theory of the Leisure Class” i Jennie Dielemans „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym”.

  Pzdr

 3. Dziękuję za kolejny dobry podcast.
  Chciałabym jednak napisać pare zdań w obronie podroży zmieniających życie. Troche to było potraktowany tu po łebkach. Wedlug mnie tak się dzieje, ale rzadko albo wcale kiedy podroż trwa miesiąc, czy dwa. to zazwyczaj się dziej kiedy podroż trwa rok albo dłużej. sama tego doświadczyłam. Wydaja mi się to prawie niemożliwe, aby doświadczyć przemiany wewnętrznej na dwu miesięcznym wyprawie z rodzina. To zazwyczaj następuje kiedy podróżujemy sami i naprawdę długo. Nawet we wspomnianym filmie Eat Pray love ( którego tutaj nie zachwalam) wyprawa głównej bohaterki trwała rok bo na zmiany potrzeba czasu. Troche ten aspekt był tu potraktowany po macoszemu. A szkoda.
  Aczkolwiek był to piękny pelen wartościowych informacji podcast.
  Pozdrawiam,
  Ola

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here