Jak przypadkowy człowiek został prezydentem Peru (Dział Zagraniczny Podcast – Odcinek Specjalny#003)

13

Równo 30 lat temu przywódcą Peru został nikomu wczesniej nieznany człowiek, który zamienił kraj w dyktaturę. Po jego obaleniu, każdemu kolejnemu prezydentowi stawiano zarzuty korupcyjne: dwóch czeka na procesy w aresztach, jeden ukrywa się zagranicą, a inny popełnił samobójstwo. W takich okolicznościach na czele Peru stanął zupełnie przypadkowy człowiek, który dziś jest najpopularniejsza głową państwa w całej Ameryce Łacińskiej.

Z powodu popieranej przeze mnie całym sercem akcji #Zostańwdomu i wyczerpania nagranych zawczasu rozmów, następne kilka odcinków podcastu będzie miało inną formę niż dotychczasowa – wyjątkowo będę występował przed mikrofonem solo, a do wywiadów z gośćmi powrócę, gdy tylko sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie. Co, mam nadzieję, nastąpi jak najszybciej.

W odcinku wykorzystałem sampel z utworu:

🎶 Dengue Dengue Dengue! – Chichón

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

13 KOMENTARZE

 1. Witam ,dziękuje ci za twoją pracę włożoną w ten podcast, aczkolwiek piszę ten komentarz by wyrazić mój zachwyt solo odcinkami i zachęcić cię do robienia podobnych materiałów już po pandemii.
  Po odsłuchaniu wszystkich twoich odcinków to właśnie te słucham po dwa razy.
  Dziękuje i pozdrawiam.

 2. Kawał dobrej roboty, jak zawsze! <3 a format solowy jest nie mniej atrakcyjny od wywiadów 😉 różnią się między sobą charakterem, ale nie jakością

 3. Byłem w Peru w 2016 roku tuż przed wyborami. Miałem wrażenie, że Kuczyński nikogo tam nie obchodzi, a ludzie w rozmowach wyłącznie atakowali albo bronili Keiko. Kapitalny materiał, rób dalej dobrą robotę. 🙂

 4. Wspaniała robotaSłucham powoli wszystkich Twoich podcastów – tych indywidualnych i tych w formie wywiadów –

 5. Gratuluję jakości! Każdy odcinek specjalny jest jak dobra powieść z audiobooka, wciąga od początku do końca i przybliża nieznane. Nie wiedziałam, że takie tematy mnie interesują („Polskiego czytelnika to nie interesuje” :). Poza tym bardzo przyjemnie słucha się Pańskiego głosu. Dziękuję i proszę o kolejne odcinki.

 6. Nawet nie po roku, a po kilku tygodniach słowa o skutecznej walce władz Peru z COVID-19 zdążyły się już nienajlepiej zestarzeć – a skoro sytuacja zmienia się jak w rektoskopie, to dla czytających to „za rok” dodam, że w tej chwili od dłuższego czasu Peru jest jedynym obok Brazylii krajem kontynentu w pierwszej dziesiątce według liczby zarażeń.

  Na szczęście reszta opowieści jest, zgodnie z zapowiedzią z wcześniejszych odcinków, „ponadczasowa” i jak zwykle świetnie się słucha. Dołączam do chóru głosów zachwyconych formą pandemicznych OSów!

 7. To niestety prawda, w ciągu paru tygodnia sytuacja zmieniła się na dramatyczną, choć wcześniej nic na to nie wskazywało. Stoi za tym kilka czynników, jakiś czas temu nagrałem o tym krótką analizę dla Patronów dostających podsumowania tygodnia w wersji audio – w dużym skrócie, warunki bytowe wielu najuboższych Peruwiańczyków (brak konta w banku, brak lodówki w domu i w związku z tym potrzeba częstych wypraw na bazar itd.) doprowadziły do rozprzestrzenienia się wirusa. Władze kraju podjęły już stosowne kroki, by dostosować wcześniejszą politykę do realiów, ale niestety straty w zdrowiu są na tym etapie trudne do odrobienia.

  Pozdrawiam!

 8. Tak, widziałem. Śledzę to całe zamieszanie na bieżąco, jest fascynujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here