Polskiego czytelnika to nie interesuje (Dział Zagraniczny Podcast#025)

10

Gość: Paweł Pieniążek

Tytułowe zdanie przez lata słyszałem w różnych redakcjach jako uzasadnienie, czemu w polskich mediach publikuje się tak mało ambitnych wiadomości z odległych krajów. Dlatego właśnie po założeniu Działu Zagranicznego, zrobiłem z niego motto tego projektu.

Pogłębionych informacji spoza wąsko rozumianego Zachodu byłoby jeszcze mniej, gdyby nie mrówcza praca freelancerów – pasjonatów często w swoich działaniach balansujących na granicy opłacalności.

Jak wygląda ich codzienność, dlaczego zagranicznych treści jest w polskich mediach tak mało i czy w niedalekiej przyszłości ma to szansę się poprawić opowiadamy wspólnie z korespondentem wojennym Pawłem Pieniążkiem w nietypowym (bo poświęconym Polsce) i ostatnim w tym sezonie odcinku podcastu.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

10 KOMENTARZE

 1. Mój znajomy, który mieszkał w Londynie od 2004 do 2010 powiedział mi po powrocie o różnicy, która bardzo rzuciła mu się w oczy: tam w wiadomościach (TV) istnieje tylko UK. Nie ma ani jednego newsa spoza Wielkiej Brytanii.

  Cięcie kosztów, czy pępkoświatowość brytyjczyków? On obstawiał to drugie, ale nie był pewny, czy jest to przyczyna, czy skutek takiej selekcji newsów.

 2. A czy w Polsce w głównym wydaniu wiadomości dominują newsy zagraniczne? Cięcie kosztów czy pępkoświatość Polaków? Poza dużymi wydarzeniami w głównych wydaniach informacyjnych dominują newsy krajowe, w każdym kraju.

 3. Myślę, że niekoniecznie chodzi o codzienne wydania wiadomości, choć i one powinny być informowane z pierwszej ręki, a nie z notatki PAP.

  Mamy jeszcze programy radiowe i telewizyjne, miesięczniki i kolorowe tygodniki. To tam jest miejsce na wyjaśnienie problemu i opowiedzenie o nim czytelnikowi. Nie ma tylko komu. Akurat kilka lat temu słyszałem o tym kryzysie od strony fotografii. Są ludzie, którzy chcą opowiadać, ale też muszą za coś żyć…

  Ja nie znając dobrych źródeł w których mogę poczytać kilkustronicowe artykuły na dany temat, kilka lat temu przerzuciłem się na książki. Na szczęście okazało się, że polski reportaż w tej kwestii na się bardzo dobrze. Wyd. Czarne ma taką kolekcję, że głowa mała. Dzięki temu dowiedziałem się na przykład o okupowanym i oszukanym przez ONZ państwie Sahary Zachodniej, czy o kilku perspektywach kryzysu migracyjnego. Fakt, że książka pojawia się kilka lat po całej sytuacji, ale teraz już zupełnie inaczej patrzę na różne newsy. Mechanizmy ONZ, Unii Europejskiej, USA czy Rosji są dziwnie zbieżne w historii.

 4. Łukasz:

  Nie mogę się zgodzić z taką opinią. Jeżeli mowa o brukowcach, Daily Mail itd., to tam faktycznie jest tylko i wyłącznie Wielka Brytania, włącznie z drobnymi celebrytami, którzy nikomu spoza wysp z niczym się nie skojarzą itd. Ale już w poważniejszych mediach jest bardzo dużo zagranicy, w telewizji też nie brakuje dobrych, pogłębionych informacji na temat odległych zakątków świata. Więc nie rozumiem opinii Twojego znajomego.

  Pozdrawiam

 5. A ja mam pytanie / prośbę do Maćka – czy mógłbyś podać miejsca, w których można znaleźć rzetelne dziennikarsko wiadomości ze świata? Niestety na ten moment jestem w stanie czytać newsy po Angielsku i Niemiecku.

  Pozdrawiam,
  Kuba

 6. Trochę inaczej to napisałeś, ale rozumiem, że MOŻESZ czytać po angielsku i niemiecku? Jeżeli tak, to w tym pierwszym języku spokojnie Ci wystarczą BBC World Service, New York Times i The Guardian, a w tym drugim serwis Deutsche Welle, Der Spiegel.

 7. Kolejny odcinek podcastu za mną i choć miał nieco inny charakter to niezmiennie trzyma poziom. Fajnie, że zamiast iść w dowodzenie prawdziwości tezy – motta przewodniego, odsłoniliście drugą stronę medalu, o której słyszy się niewiele (jeszcze mniej niż o zagranicy). Przykre to ponieważ faktycznie pozostawia to czytelnika z niewielkimi szansami na poszerzenie horyzontów. Na pocieszenie powiem, że podobne zachowania/ sytuacje które opisaliście są dość powszechne i w innych branżach.
  A tytułem podsumowania – nie jest chyba jednak tak źle skoro nie tylko znalazło się co najmniej dwóch pasjonatów, którzy podają newsy z sensem ale i – co widać po blogu – ciągle są tacy których to interesuje. I za każdym razem jak kończąc podcast mówisz, że znów „na koniec smutne podsumowanie” to myślę sobie, że może i smutne, ale i konstruktywne skoro zwiększa świadomość u kolejnej osoby, która tego wysłuchała. Dzięki za świetną inicjatywę!

 8. O, jest nas na szczęście więcej niż dwóch. Ale po prostu o takich patologiach zawodowych (toczących też oczywiście inne branże) należy mówić głośno, bo inaczej nigdy nie zostaną wyeliminowane.
  Pozdrawiam!

 9. Panie Macieju,
  trafiłem na pana podcasty dzięki poleceniu znajomego i z uwagą słucham nowych odcinków, ale również staram się nadrobić zaległości i wysłuchać tych trochę starszych nagrań. Bardzo dziękuję za przybliżanie historii z mniej i bardziej egzotycznych zakątków świata. Szczególnie ta, którą częściowo poznałem przy okazji pracy w Angoli, a którą dzięki Panu miałem okazję pogłębić, sprawiła, że słucham dalej. Jednocześnie chciałbym Panu zwrócić uwagę, że przytoczony na koniec tego (25-go) odcinka cytat z „trzykrotnego laureata nagrody dziennikarza roku” należałoby zweryfikować przed zacytowaniem – tym bardziej, że jest (niesprawiedliwie) krzywdzący dla owego trzykrotnego laureata.

  Źródło: https://natemat.pl/167773,tomasz-lis-obala-manipulacje-na-swoj-temat-w-kilka-minut-niszczy-wszystkie-klamstwa-prawicy

 10. Szanowny Panie,

  Dziękuję za link, ale bohater nagrania również w jego oryginalnej, dłuższej części, mówi „Kiedyś w telewizji, jak zaczynałem pracę, było takie powiedzenie (co brzmiało jak anegdota, teraz zaczynam obawiać się, że to nie jest anegdota), brzmiało to: ludzie nie są tacy głupi, jak nam się wydaje; są dużo głupsi”. Wbrew tłumaczeniom, ten fragment o tym, że „zaczyna się obawiać, że to nie jest anegdota” w moim odczuciu jest potwierdzeniem cytatu.

  Równocześnie dziękuję za miłe słowa, mam nadzieję, że jeszcze będzie tu sporo materiałów, które Pana zainteresują, w tym właśnie o Angoli.

  Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here