Lepiej szukać, niż znaleźć, czyli do kogo należą skarby z wraków na dnie Morza Karaibskiego (Dział Zagraniczny Podcast#019)

7

Gość: Tomek Michniewicz

Florentino Ariza, główny bohater „Miłości w czasach zarazy” kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcíi Márqueza, wyobraża sobie, że zdobędzie fortunę i rękę swojej wybranki dzięki wyłowieniu złota z zatopionego u wybrzeży jego ojczyzny galeonu San José. To nie fikcja literacka: taki okręt naprawdę poszedł w tych wodach na dno w 1708 r., a wartość jego ładunku jest współcześnie oceniana na między 10 a 20 mld dolarów. Przez trzy wieki nikt nie potrafił go jednak odnaleźć, a choć niedawno (rzekomo) udało się to prywatnej firmie, to teraz trwa zażarty spór sądowy o ustalenie własności majątku, do którego pretensje zgłasza kilka stron.

Według dokumentów opublikowanych w tym roku przez hiszpańskie ministerstwo kultury, na dnie Morza Karaibskiego spoczywa 681 okrętów, z których wiele zatonęło z tonami skarbów na pokładzie. Ale wbrew wizji przedstawianej w filmach i książkach przygodowych, poszukiwanie tego bogactwa to żmudna, monotonna praca, która nawet zakończona sukcesem może na końcu oznaczać bankructwo i długi.

O wyzwaniach, jakie na Karaibach czekają podejmujących się tego zadania, opowiada Tomek Michniewicz: reporter i autor książki „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

7 KOMENTARZE

  1. „nie będzie leżał i tam na ciebie czekał i świecił… ” kolejny mit legł w gruzach i to na miesiąc przed Mikołajem :'( Bardzo ciekawy wywiad – dziękuję.

  2. Najlepsza z dotychczasowych audycji (które nawiasem mówiąc też trzymały wysoki poziom)!

  3. Mnie też się wydaje, że to najlepsza z audycji, ale może dopadła mnie gorączkę złota?
    Poza tym jestem pewien, że Tomek Michniewicz byłby świetny w pozyskiwaniu inwestorów dla takich poszukiwaczy skarbów.

  4. Byłby świetny na pewno, ale nie jestem pewien, czy czułby się w tej roli komfortowo. 😉

  5. Bardzo dobra rozmowa. Jestem jednym z nielicznych , albo może nawet jedynym Polakiem , który szukał wraków swoim statkiem na Morzach Południowych. To jest tak jak mówił Tomek , a nawet zupełnie innaczej 🙂 . Fajnie się słuchało majac swoje spojrzenie na sprawę. Pozdrawiam Makaron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here