Przegrane psy, czyli jak Japonia zniechęca kobiety do pracy i każe im siedzieć w domach (Dział Zagraniczny Podcast#006)

7

Gość: Karolina Bednarz

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Japonki należą do najlepiej wykształconych kobiet na świecie, a aktywnych zawodowo jest dziś 65 proc. z nich, co jest krajowym rekordem. Ale w przeważającej większości zatrudniane są tylko w niepełnym wymiarze i za możliwie jak najniższe stawki. Wielka kariera jest dla nich z reguły zamknięta: kilka uniwersytetów medycznych przez lata fałszowało nawet wyniki swoich egzaminów wstępnych, żeby tylko jak najmniej kobiet zostawało lekarzami.

Bo mimo, że Kraj Kwitnącej Wiśni jest od 30 lat w kryzysie gospodarczym i gwałtownie potrzebuje świeżej krwi na rynku pracy, to od Japonek wymaga się tam, by zostały w domu i opiekowały się dziećmi, starzejącymi się rodzicami, oraz mężami przechodzącymi na emerytury. Te, które wybierają życie singelki bez potomstwa, są nazywane „przegranymi psami”.

O trudnej sytuacji kobiet w Japonii opowiada Karolina Bednarz: reporterka, autorka książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” i założycielka księgarni Tajfuny, specjalizującej się w literaturze azjatyckiej.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info.

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/dzialzagraniczny

7 KOMENTARZE

  1. Bardzo interesuje! Najgorzej, że teraz muszę kupić wszystkie książki, które tu polecacie 🙂

  2. Muszę o to zapytać, skoro jest taki nacisk na rodzinę, to skąd skrajnie niska dzietność w Japonii? Są nawet daleko poniżej Europy w liczbie dzieci przypadających na kobietę.

  3. Są daleko poniżej Europy. Karolina opowiada o tym w dalszej części rozmowy – wiele osób nawet chciałoby założyć rodzinę, ale nie jest w stanie tego zrobić w obecnej sytuacji: dołująca gospodarka, astronomiczne ceny nieruchomości, wydłużające się życie starszych pokoleń (a więc opieka nad rodzicami, a także dziadkami) skutecznie uniemożliwiają takie plany.

  4. Nie przesadzamy z tymi nieruchomościami.. można spokojnie wynająć mieszkanie dla rodziny dwupokojowe w cenach warszawskich jeśli tylko jest człowiek w stanie mieszkać te pół godziny wzwyż od pracy (zakładając że się pracuje w centrum stolicy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here