Kontrakt ważniejszy niż miłość, czyli jak się bierze ślub w Omanie (Dział Zagraniczny Podcast#003)

4

Gość: Agata Romaniuk

Oman w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeszedł prawdziwą podróż w czasie z niemal średniowiecza do nowoczesności. Jeszcze w 1970 r. w całym kraju było tylko 10 km utwierdzonej drogi, telewizja i radio były zabronione, działały tylko trzy szkoły podstawowe. Ale sułtan Kabus, który przejął wtedy władzę w zamachu stanu, zamienił je w jedno z najbogatszych państw świata i wprowadził szereg przełomowych reform.

Żadna grupa społeczna nie skorzystała na nich tak, jak kobiety. Do rewolucji aż 88 proc. z nich było analfabetkami, a dziś stanowią ponad połowę studentów w kraju i mogą pracować w każdym zawodzie, jaki sobie wymarzą. Mimo to, większość z nich woli rolę niepracującej żony, której przywileje i obowiązki są ustanawiane wcześniej w szczegółowym kontrakcie ślubnym.

O niejednoznacznym życiu intymnym Omanek opowiada Agata Romaniuk: reporterka i autorka książki „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”.

Nagranie jest już także dostępne do odsłuchania w aplikacjach: Spotify, iTunes, Pocket Casts i Stitcher.

4 KOMENTARZE

  1. Fascynująca rozmowa. Czy planuje Pan zamieszczać odcinki także na platformie Podcasty Google? Pozdrawiam, Kamil

  2. Tak, tylko mam problem z dodaniem ich na tę platformę, ale mam nadzieję, że uda się to niedługo rozwiązać.

    Pzdr

  3. Do momentu tego wywiadu moja wiedza o Omanie zaczynała się i konczyla na położeniu geograficznym tego kraju. Bardzo ciekawa rozmowa, aż mam ochotę sięgnąć po książkę pani Agaty.

  4. Koniecznie, bo to świetna książka i jest w niej znacznie więcej, niż tylko to, o czym rozmawialiśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here